Zapalme svíci

Mark Shiels

Drazí přátelé,

většina z nás byla šokována novým vývojem událostí v Afghánistánu, kde Tálibán opět převzal vládu touto zemí. Vyvstalo mnoho otázek – jak je možné, že západní svět dopustil, aby se něco takového stalo? Jak je možné, že vlády zemí euroatlantické civilizace přikročily ke stažení svých vojenských sil z tohoto území, jestliže hrozilo, že Tálibán Afghánistán znovu ovládne?

Scény z letiště v Kábulu byly srdcervoucí – tisíce afghánských mužů, žen a dětí snažících se uniknout do Evropy a Ameriky ve chvíli, kdy západní země evakuovaly zaměstnance svých ambasád. Afghánci, kteří pracovali pro NATO, nevládní organizace a média mají vážný důvod obávat se o své životy – jsou v ohrožení stejně jako Evropané, kteří by zůstali na tomto území. Hrozí jim persekuce, mučení a smrt za to, že se podíleli na úsilí ustanovit v Afghánistánu společnost postavenou na demokratických principech! A stejně tak jejich rodinám. Existuje mnoho hrůzu vyvolávajících fotografií, zachycujícíchch matky házející své děti zahraničním vojákům přes ostnatý drát letiště ve snaze zajistit jim lepší život. A to za cenu, že je nikdy neuvidí a nemohou ovlivnit, co se s nimi stane. Vše je lepší, než aby zůstaly v zemi, kterou čeká dozajista velké krveprolití.

Tálibán se snaží vyvolat dojem, že už není tou radikální orgnizací, která ovládala Afghánistán od roku 1996 do roku 2001. Ale pravdou je, že se mnoho nezměnil… stále je velkou hrozbou pro všechny liberální muslimy a západní společnost, jistě přikročí k omezení práv žen a eliminaci veškerého moderního vzdělávání. Dozajista bude jeho cílem nastolení práva šarí´a.

Prosím, zapalte svíci za afghánský lid a odříkejte modlitbu za každého, kdo teď žije v hlubokém strachu o svůj život a životy svých blízkých. Napište politickým představitelům svých zemí a dejte jim najevo, že je žádoucí poskytnout politický azyl tisícům afghánským občanům, kteří jsou v nyní ohrožení.

About the Author