Zdravé návyky – jasná mysl

Mark Shiels

Během období pandemie koronaviru jsem hodně přemýšlel o tom, jak moc důležité je zjednodušit si svůj život. Sociální izolace a distancování se od druhých zpomalily životy většiny z nás. Přimělo nás to odpočinout si od našeho stále hektičtějšího a stresujícího životního stylu.

Měl jsem spoustu času na procházky a denně ušel 10 000 kroků, také jsem se zaměřil na svá každodenní buddhistická meditační cvičení. Když jsem uvažoval o tom, jak zjednodušit svůj život, přemýšlel jsem také o tom, jak si mohu pomocí poznatků zen buddhismu obohatit život. Zde je 8 zdravých návyků, které jsem si osvojil během období izolace, jenž vám mohou pomoci zjednodušit a obohatit váš každodenní život:

  1. Všechny své činnosti brát jako „posvátné rituály“. Sprchování, praní, vaření, domácí práce, cvičení, čas, který trávím nasloucháním druhým po telefonu nebo prostřednictvím on-line komunikace – vše tohle jsem se snažil dělat s větší všímavostí a hluboce si toho vážit.
  2. Každý den si pročistit e-mailovou schránku.
  3. Věnovat pozornost jen těm článkům na sociálních sítích, které jsou pro mě důležité.
  4. Večer si seřadit podle důležitosti úkoly na další den a ráno začít tím, který má nejvyšší prioritu.
  5. Omezit čas, který trávím nedůležitými činnostmi.
  6. Ozvat se přátelům a členům rodiny, s nimiž jsem dlouho nebyl v kontaktu a potěšit se z toho, že jsme spolu opět ve spojení.
  7. Pěstovat rostliny ze semínek (činnost, na kterou mám čas velmi zřídka).
  8. Udržovat si pracovní i soukromý prostor čistý a uklizený – uspořádané prostředí mi pomáhá zachovávat si jasnou mysl.

Jsem si jistý, že mnoho z vás bude mít během této pandemie čas osvojit si nějaké zdravé návyky. Může totiž trvat měsíce, možná i rok, než se budeme moci plně zapojit do našich běžných životů. Naučili jsme se nové způsoby, jak být spolu v rámci našich společenství při shromážděních prostřednictvím streamu, přes Zoom nebo individuálně po telefonu či díky nějakému druhu on-line komunikace. Doufám, že každý z nás věnoval čas tomu, aby se pustil do nějaké své vlastní duchovní praxe a rozvíjel ji.

Zdravé návyky pomáhají podporovat zdravou mysl. Možná nám tyto těžké časy umožní znovu se skutečně zapojit do našich životů a vzájemných vztahů, udělat si v nich jasno, lépe do nich nahlížet a uvědomovat si jejich hodnotu.

About the Author