Léto

Vlastík Krejčí

Slunovrat je za námi a nastalo léto – období prázdnin, dovolených a okurkové sezony. Také období zmrzliny, ledové tříště a pomalu se rozpouštějících kostek ledu v limonádách. Schválně se někdy na tu kostku ledu pozorně podívejte. Pořád tam tak sebevědomě plave, úplně to vypadá, že tam bude takhle navěky. Když se na ni díváte, nepozorujete prakticky žádné změny. Vůbec nic. Pořád je tam a pořád vypadá stejně. Jenže když se podíváte po nějaké době, je úplně jiná. Změnila se. Vůbec už třeba není ani kostkou!

S námi lidmi je to dost podobné. Když máte někoho na očích každý den nebo alespoň pravidelně například každý týden, moc vám nepřipadá, že by se nějak měnil. A to i když uplyne delší čas, klidně roky. Někdo jiný ale toho samého člověka potká po delší době a změn si prostě všimne.

Některé změny jsou zvenčí viditelné, až to praští do očí, ale některé změny už tak dobře zpozorovatelné nejsou. Hodíte letní sestřih a každý to hned vidí. Když se ovšem naučíte nový cizí jazyk, nikdo si toho nevšimne, dokud se tak neprojevíte. Klidně se může stát, že taková příležitost ani nenastane.

Jenže váš život se změnil. Vy to víte, vy to prožíváte, vy z takové změny máte užitek. A jste to také vy, kdo takovou změnu může do vašeho života přinést. Obohatit svůj život. Když se tak koukáte na tu rozpouštějící se kostku ledu, může vás napadnout, jakou změnu byste do svého života rádi vnesli. Nějaký nový návyk, který by vám život zlepšil. Naučit se něco nového, co jste vždycky chtěli umět, ale nikdy jste se k tomu nedostali. Nebo naopak odnaučit se něco, nějaký zlozvyk, co vás obtěžuje.

Tak co, čím novým obohatíte svůj život tohle léto vy?

About the Author