Dialog může podporovat vzájemné porozumění

Mark Shiels

Před několika lety se skupina irských psychologů, psychoterapeutů a mírových pracovníků rozhodla pustit do projektu, který by měl sblížit bývalé členy teroristických organizací s oběťmi terorismu. Mnoho lidí, včetně politiků, právníků a církevních představitelů, bylo tímto projektem pobouřeno. Projekt se setkal s velkým negativním ohlasem v tisku a lidé, kteří se podíleli na přípravě tohoto projektu, byli těžce kritizováni jak britským, tak irským tiskem.

Několik měsíců poté, co se negativní mediální pokrytí tohoto projektu uklidnilo, se lidé podílející se na přípravě projektu pustili do prvního setkání, které se konalo nedaleko Dublinu. Zúčastnilo se čtrnáct bývalých teroristů spolu se čtrnácti jedinci, kteří byli buď zraněni střelbou nebo bombovými výbuchy.

První setkání probíhalo pět dnů a každý z bývalých teroristů a každá z obětí terorismu dostali příležitost vyprávět svůj příběh. Teroristé mluvili o tom, jak byli osloveni vůdci teroristických organizací a bylo jim vysvětleno oprávnění páchat teroristické činy. Ti druzí hovořili o dopadu střelby nebo zranění bombou a o svém často dlouhém a bolestivém zotavování.

Odborníci vytvořili bezpečné prostředí a podpořili sdílení, takže každý mohl vyprávět svůj příběh, aniž by se bál, že bude souzen nebo že bude obviňován ze strany druhých. Při závěrečném setkání prakticky všichni potvrdili, že sdílení pro ně bylo hlubokou transformační zkušeností. Projekt vytvořil příležitost pro oběti terorismu vidět vlivy, které proměnily obyčejné muže a ženy v teroristy. Bývalí teroristé dostali příležitost vidět, jak jejich násilné činy a terorismus změnily životy obyčejných lidí.

Tento projekt pokračoval pak i nadále ve snaze neposuzovat a neodsuzovat, ale zkrátka umožnit jednotlivý lidským bytostem sdílet své osobní příběhy, a tím tak přispět k podpoře vzájemného porozumění mezi bývalými teroristy a oběťmi terorismu.

About the Author