Kotvičky

Vlastík Krejčí

Jsou věci, které nám poskytují pocit stability. Pocit jistoty a bezpečí. Pocit, že všechno je v pořádku. Mohou to být opravdu skutečné věci ve smyslu předměty, například hrneček z dětství, ze kterého pijeme každé ráno čaj. Nebo propiska, ve které jsme už snad stokrát vyměnili náplň a je už tak trochu – nebo možná spíš víc než trochu – rozlámaná. Jenže my s ní stále píšeme, protože je prostě naše a je to „ta“ propiska.

Kromě předmětů tak na nás ovšem mohou působit také třeba nějaká konkrétní místa, ať už v interiéru nebo někde venku. Jistě znáte pojem „genius loci“, čili duch místa. Některá místa se vyznačují velmi silným „geniem loci“, velmi intenzivně na vás zapůsobí, jakmile tam vejdete nebo – pokud je to venku – jakmile se na takovém místě ocitnete. Ať už jsou to kostely, chrámy, kaple, poutní místa v horách nebo nějaká zákoutí, jsou prostě místa, která na vás dýchnou.

Já osobně mám ten zmíněný hrnek, sice není z dětství, ale funguje. A les. V lese tak nějak vždycky dostanu ten pocit, že je všechno v pořádku.

A co vy, jaké jsou vaše “kotvičky”, které vám dají pocit, že je ještě “všechno v pořádku”?

About the Author