Období radosti

Mark Shiels

V křesťanských církvích po celém světě se Vánoce tradičně slaví jako „období radosti“. V roce 2014 papež František ve svém kázání při druhé adventní neděli řekl, že: „o Vánocích bychom měli myslet na všechno dobré, co nám život dal.“ Rovněž nás povzbudil, abychom se přestali trápit všemi přípravami, o kterých máme pocit, že je musíme na Vánoce udělat.

Henri Nouwen ve své knize „Pochopení srdce a praktikování radosti“ píše: „I když štěstí závisí na vnějších podmínkách, myslím si, že radost je prožitek uvědomění si, že jste bezpodmínečně milováni, a že nic – ani nemoc, neúspěch, pocity úzkosti, útlaku, válka a dokonce ani smrt vám nemohou tuto lásku vzít. Na radosti je tak výjimečné to, že může být přítomna i uprostřed velkého smutku.“

Letos budou Vánoce pro nás všechny obtížné. Nebudeme moci trávit čas s rodinou a přáteli, jak to obvykle děláme v tomto ročním období. Žijeme v přísných omezeních a vlády po celém světě bojují s tím, jak nejlépe zvládnout dopady pandemie koronaviru.

Myslím si však, že se můžeme nechat povzbudit slovy papeže Františka. Proč se nezaměřit na všechny ty dobré věci, které nám život dal. Měli bychom si uvědomovat, že se můžeme radovat i v těchto nejnáročnějších dnech.

Přijdou lepší dny a nesmíme zapomenout, že v brzkém budoucnu tato pandemie pomine nebo budeme mít vakcíny, které nám umožní znovu se vrátit do normálního života.

About the Author